Pilkaja
 
Värske Toimetus Kaastööd Tellimine Reklaam Galerii Arhiiv Raamatud

 
81 Nr. 81. Detsember 2017

Kui Pilkaja 1. aprillil 2011 ilmuma hakkas, kirjutati meile, et üle 18 numbri ei tohi tänapäeval üks huumoriajakiri ilmuda, sest taasiseseisvumise ajal ilmusid nii Pikker kui ka Paskin täpselt 18 numbrit. Meil oli kogemata see paber tagurpidi ees ja nii me jõudsimegi 81. numbrini.

Aga jah, see 81. number jääb sellisel kujul Pilkajale viimaseks, sest nagu eelmises numbris juttu oli, siis huumor ei ole enam see, mis ta oli. Huumor vajab kaasamõtlemist ja intelligentsust, aga seda ei suudeta enam. Inimesed on labase meelelahutusega ära rikutud ja nüüd on estraadi asemel “ruki verh komöödia”, nagu räägib kolleeg Raimo Aas. Ma selle väljendusega päris nõus ei ole,
sest vene huumor on intelligentsem ja saab üldjuhul hakkama ropendamiseta. Eks paljud Pilkaja lugejadki kuuluvad põlvkonda, kes mõistavad lauset “kunstisaalis, kunstisaalis, valge hiir” poole pealt või siis tsiteerivad parimaid kohti lavastusest “Armastus kolme apelsini vastu” ja kohe on lõbus olla. Nendel inimestel on tänapäevast huumorit raske mõista, aga eks igal ajastul ole omad naljad ja ka need naljad, mis on keelatud või siis põlu all.

Nii on ka meil varsti nii, et Karlssonist ja Väikevennast ei tohi iitsatada, sest keegi tuvastab selles loos pedofiilia sugemeid, Lumivalgekese muinasjutust leitakse, et prints ahistas printsessi, kui teda kirstus suudles, aga meie eepos muutub eeldatavasti Kalevipojast Lindatütreks, et sookvoodid kehtiks… Eks lihtsast elust ole inimesed ennemgi lolliks läinud, aga püüame sellistest lollustest huumoriga üle olla, sest Pilkaja jääb Facebooki ja Pilkaja veebilehel www.pilkaja.ee ilmutame end ikka.

Aga lõpetuseks: kui teil puudub jõulukaardiidee, siis tehke nagu poliitikud: nad istuvad palja tagumikuga koopiamasinale ja kaart kolleegile ongi valmis.

Suur tänu kõigile lugejatele ja kaasautoritele, kes meiega olid, ja ikka head tuju

Peapilkaja Andrus Tamm
80 Nr. 80. November 2017

No nii, nali läbi, tähendab, ma tahtsin öelda: valimised on läbi ja nüüd tuleb seda nalja, mis valimiste käigus tehti, oodata järgmiste valimisteni. Muidugi, eks paljud valimislubadused olid ka halenaljakad ja sama kehtib ka kandidaatide kohta, aga nagu ikka vana Rooma aegadest saati, on rahvale vaja olnud tsirkust ja leiba ning tsirkust sai küll, isegi rõivastest kisti keegi paljaks.

Kahjuks saab veel üks nali läbi – nimelt ilmub selle aasta detsembris viimane Pilkaja number. Jah, lugesite õigesti, sest lõpetame Pilkaja väljaandmise erinevatel põhjustel, millest just viimasel kohal ei ole üha süvenev igasuguste vähemuste tolereerimine ja on vaid aja küsimus, millal meile turja karatakse, vihjeid selleks on tehtud juba küll ja küll. No ja ega naljategemise peale enam hea pilguga vaadata kah, seega ongi paras aeg sellisel kujul Pilkajaga lõpetada ja ilusaks punktiks saab sellele Eesti Vabariigi 100. sünniaastapäevale pühendatud karikatuurinäitus "Juubel". Aga kuna nagunii lõpetame, siis lubame Pilkaja lõpupäevadel meie lehekülgedel veidi lõdvemat kõnepruuki. Neile tellijatele, kelle tellimisperiood jääb järgmisesse aastasse, kompenseerime saamata jäänud Pilkajad huumoriraamatutega.
79 Nr. 79. Oktoober 2017

Tegelikult on sügis üsnagi muinasjutuline aeg, eriti valimiste perioodil. Nii tore on kuulata erinevate muinasjutuvestjate juttu, kui hästi ja ilusasti me kohe elama hakkame. Võid ja mune ja toorest pekki lausa hakkab sadama, vesi muutub vedelamaks ja elekter särtsakamaks. Päike paistab päeval ja ööl ning vinge sügistuule korral võtab saadikukandidaat kas või oma viimase kasuka seljast, et hääletaja jõuaks vaid valimiskabiinini. Ja siinkohal tahaks öeldagi Tuhkatriinule, et 15. oktoobril kell 20.00, kui pannakse kinni valimisjaoskonnad, pole sind jälle mitte kellelegi vaja.

Head valimiste Pilkajat!
78
Nr. 78. September 2017

Saabunud on aeg, kus ei saa telerit üldse enam lahti teha, sest ühed lubavad seal teisi kinni panna, lahti lasta, ära ajada, juurde ehitada ja mida kõike veel. Ja see kõik jätkub oktoobri keskpaigani, kuni lõpuks saabub rahu ja humoristidel avaneb taas võimalus ise nalja teha. Sellegi poolest ei jäta Pilkaja jonni ja jätkab naljatamist.

Hooga on käima läinud ka rahvusvaheline karikatuurivõistlus "Juubel", mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Pilkaja trükkimineku ajaks oli karikatuure laekunud juba 20 karikaturistilt üle ilma ja laekumine jätkub, seega nalja saab.
77
Nr. 77. August 2017

Nautige meie lõikuskuu võlusid. Tegelege korilusega ehk siis korjake marju ja seeni. Võite minna isegi üle piiri Lätti ja sealtki varusid soetada. Tegelikult ei tasu meie valitsusega pahandada. Nad teevad ju kõik, et me tunneksime end soomlastena. Teate ju ise, kuidas meie põhjanaabrid on muudkui nautinud meie soodsaid hindu? Nüüd läheme koos soomlastega Lätti ja saame tunda, mis tähendab, kui müügil olev kaup on jupp maad odavam, kui kodus.
 
Ja nautige ka suve viimase kolmandiku huumorit, mille toob teile värske Pilkaja.
76 Nr. 76. Juuli 2017

Lõpuks on lämmatav 18-kraadine palavus asendunud tavapärase +12 kraadiga ja saab lahedamalt hingata. Igatahes see, kes kurdab juulis ilma üle, saab suuskadega vastu kukalt. Jah, kellelegi ei meeldi halb ilm ja see tekitab ikka veidi masendust. Pilkaja aga toob rõõmsa tuju, nagu teeb seda pilve tagant välja ilmunud päike, ja naerutab naljasõpru igasuguse ilmaga.
75 Nr. 75. Juuni 2017

Eestlased on kõige rohkem tööd armastav rahvas maailmas, sest meie sõidame suvilasse selleks, et peale rasket töönädalat võtta kätte reha ja labidas ning küürutame siis aiapeenarde kohal. Maarahvas on muidugi targem ja küürutab üldse põllul kogu aeg, kuid nagu on öeldud: põllumees põline rikas, midagi ikka leiab põske pista, kui samas saavad linnarahval konservid otsa ja siis peab ta edasi juba vaimutoidust söönuks saama. Pilkaja püüab huumorikehva suve omaltpoolt toetada kodumaise naljaga ja loodab, et meie lugejad ei kuivata palava päikese all oma huumorisoolikat ära.
74 Nr. 74. Mai 2017

Lehekuu Pilkaja arutab, kas inimesed lähevad näost hapuks, kui tuleb magusamaks ja kas see võib tekitada valitsusel soovi kehtestada hapumaks? Kujutage ise ette, mis siis hakkavad maksma hapukoor, -piim ja -kurk, rääkimata juba sidrunist ja toorestest tikritest.

Samuti meenutame, mis toimus naljakuus ja nalja saab nagu ikka kaanest kaaneni.
73 Nr. 73. Aprill 2017

Briti teadlased tegid kindlaks, et terve maksaga inimesed satuvad sagedamini vaimsete haigustega inimeste riskigruppi. Kui nüüd mõelda veidi, siis vist ei tasu väga imestada, et meil plaanitakse ehitada Reil Peldik, alkoholi keelustatakse ja põgenike vastu võtmisele kulutati mullu üle 2,5 miljoni euro. Samas vaadates, kui palju meil eraldatakse raha kultuurile või sealhulgas kultuuri hulka kuuluvale valdkonnale nagu huumor, siis paistab, et oleks viimane aeg hakata välja koolitama psühhiaatreid, et vaimne tervis riigis taastuks ja tehtaks seda, mida tegelikult on vaja. Huumorimeelsetel inimestel ei ole vaja muretseda, sest nende vaimne tervis on korras tänu huumorimeelele. Head naljakuud!
72 Nr. 72. Märts 2017

Kõigil on kombeks astuda reha peale, aga vahel tundub, et meie lausa tantsime rehade peal. Igasugu huvitavaid ideid tuleb nagu Vändrast saelaudu, nagu kunagi öeldi. Puudub veel, et keegi tuleb vana idee peale panna jõed tagurpidi voolama. Kes sedapuhku on reha peale astunud, saab teada värskest Pilkajast.

Tulekul on naistepäev ja pole vaja vinguda, et see on nõukaaja pidupäev. Nagu ütlevad idanaabrid: vaatleme kotlette ja kärbsed eraldi, muidu juhtub varsti nagu Põhja- ja Läänemaades, kus kõik on niivõrd võrdõiguslikud, et naised on ka mehelikumad kui mehed ise ning moedemonstratsioonidel käivad mehed sukkades ja kleitides ringi. Kinkige naistele mõni lilleõis ja nad hakkavad särama nagu kevadine päike, mida me ootame nagu uut Pilkajat. Head huumoriküllast kevade saabumist!
71 Nr. 71. Veebruar 2017

Lumevaesel talvel on iga lumehelves kulda väärt, nii kõlab lumememmede vanasõna.

Need, kellele meeldivad idamaised horoskoobid, on aru saanud, et ega hiinlased lollid olnud, sest lõpetada joomine, suitsetamine ja muud halvad harjumused esimesest jaanuarist ei ole reaalne. Seetõttu algabki nende uus aasta alles jaanuari lõpust või veebruari algusest.

Vabariigi aastapäeva eel oleks jälle paslik meenutada, et 1918. aastal alanud Vabadussõjas läksid 18-aastased poisid peaaegu kindlasse surma nõukogude vägede vastu, tänapäeval vajavad 18-aastased turvalist kohta, sest mingid sõnad solvavad nende tundeid....

Pilkaja aga ei olegi mõeldud neile, kes naljast aru ei saa, sest kallimaks kui kullakoormaid, ülemaks kui hõbevara, tuleb huumorimeelt tunnistada.
70 Nr. 70. Jaanuar 2017

Pilkaja hakkab siis uue hooga pihta. Olgu väljas külm või soe talv, huumoriinimestele see ei loe, sest naljasoonega inimesed teevad nalja iga ilmaga. Seda enam, et pikkade pühadega on kere heast-paremast täis pargitud ja nüüd oleks vaja rohkem vaimutoidust osa saada.

Mida siis võiks uuel aastal paremini teha? Peale järjekordset telerist nähtud  Jõulutunnelit, mis aitas sedapuhku kaasa liikumispuudega inimeste tervisliku seisundi parandamisele, tekkis mõte, et sel aastal võiks abivajajatele osta vajaliku inventari riigieelarvest, Jõulutunnelis aga koguda riigikogulaste palgaraha…

Kes selle mõttega on päri, võivad rahumeeli uue Pilkaja lugemiseks võtta.
69 Nr. 69. Detsember 2016

Järjekordne uus on käes. Muidugi mitte aasta, vaid valitsus. Ja loomulikult ka aastalõpu Pilkaja on käes. USA-l on ka uus president käes, aga las temaga hirmutavad need lehed, kes seda siiani on teinud. Kui nüüd hetkeks aastale tagasi vaadata, siis näeme, et Ühendkuningriik sõuab Euroopast eemale, Euroopa Liidust ähvardavad presidendiks saamise korral lahkuda ka Prantsusmaa ja Hollandi presidendikandidaadid. Kui nii edasi läheb, siis viimasteks riikideks Euroopa Liidus on Balti riigid.

Pilkaja aga soovib meie lugejatele ikka head tuju ja lustlikku pühadeaega ning ootame, et olete meiega ka uuel aastal.
68 Nr. 68. November 2016

Nüüd on selline imelik lugu, et president on uus, aga teda pilgata ei saa, sest ta on rahva jaoks nii uus, et temast suurt midagi ei teata. Ja kuidas sa teda niimoodi pilkad? Teada-tuntud poliitikute kohta annab alati midagi öelda, sest nad annavad selleks ise ainest, nii nagu on näha eelmisest presidendist, kes oma toimetamisega Ärma nn. turismitaluga läheb meie ajalukku hoopis huvitaval kombel, sest eesti keelde on ilmunud uus sõna "ilvestama", mis tähendab inimest, kes saab endale lihtsalt niisama riigi raha, aga ei varasta seda.

Novembrikuisest Pilkajast leiate lisaks veel palju kodumaiseid pilkeid nii sõnas kui ka pildis.
67 Nr. 67. Oktoober 2016

Ka viinakuul on moes pokemonide otsimine, ehkki kangematel viinasõpradest käivad pokemonide asemel külas kuradikesed. Nõukogude ajal viidigi sellised virtuaalsete sõprade otsijad kainestusmajja, aga nüüd on meil liberaalne kapitalism, et otsi pokemone või kuradikesi kus tahes, peaasi, et sa presidendiks ei kipu.

Nii ongi viinakuu Pilkaja viinanalju täis, oma osa saavad presidendikandidaadid ja kõik teisedki, kelle üle on jälle olnud põhjust nalja teha.
66 Nr. 66. September 2016

September on teadmiste kuu ja Pilkaja kontrollis presidendikandidaatide huumorimeelt ja -teadmisi, lisaks on värskes numbris hulgi koolihuumorit nii sõnas kui ka pildis. Tutvustame Eesti Huumorimuuseumi tegemisi ja kel huvi selle külastamiseks või on sinna midagi annetada, siis võtke Pilkajaga julgelt ühendust. Head huumori ja värviküllase sügise algust ning ärge sellist nalja tehke, et sööte mõnda sellist seent, peale mida te enam üldse kunagi nalja ei tee.
65 Nr. 65. August 2016

No nüüd alles läheb lahti! Et mis läheb lahti? Igasugused asjad muidugi lähevad lahti – olümpiamängud, presidendivalimised, Pokemonide otsimised… Paljudele kõrvaltvaatajatele tunduvad kõik need tegevused paraja hullumeelsusena, aga eks moodne ühiskond ongi ju ehitatud sellele, et võimalikult palju inimesi lolliks teha. Seega las nad jahivad, kes keda tahes – arukas inimene oskab kõige üle naerda ja seda saab kõige paremini teha Pilkaja kaasabil.

Head humoorikat suve viimast kolmandikku!
64 Nr. 64. Juuli 2016

Pilkaja naljasoon ei kärbu ka keset suve ning juuli Pilkaja toob lugejateni uusi nalju sõnas ja pildis.

Siinkohal tervitab Pilkaja neid ajutisi kliimapõgenike Eestist, kes suvel lähevad ära puhkama kusagile lõunamaale. +25 kraadi vahetamine +35 kraadi vastu on selline tegu, et ei imestagi, miks inimesed poliitikas vahel selliseid valikuid teevad, nagu nad teevad.

Ja väike soovitus suvitajatele: kui te pinisete nagu sääsk, siis sääsed arvavad, et te olete oma, ja ei tule teilt verd imema.

Head humoorika suve jätku!
63 Nr. 63. Juuni 2016

1. juuni on lastekaitsepäev. Meie tavalugeja muidugi kergitab kulmu, et mida on Pilkajal asja lastekaitsepäevaga? Aga on ikka küll, sest mida varem lapsel huumorimeel välja lööb, seda suurem on tõenäosus, et lapsest kasvab tark inimene, sest huumorimeel on intelligentsuse üks tunnuseid, kuuludes keelelise ehk lingvistilise ning suhtlemis- ehk interpersonaalse intelligentsuse alla. Jah, tarku sõnu sai nüüd päris mitu, aga peamine põhjus, miks Pilkaja lastest räägib, on see, et selle kuu esikaanel naljatab kuueaastase Loore koomiksitegelane Kalligaator porgandi üle.

Aga nalja saab ka täiskasvanute maailmas, mida tõestab see, et igasuguseid naljakaid kandidaate on presidendi kohale välja käidud. Pilkaja tegijate meelest võib saada presidendiks vaid inimene, kes on lugenud läbi raamatu "Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil", sest see inimene saab aru, kui lollusi tehakse, ja oskab selle vastu sõna võtta. Kes aga Pilkaja lugejatest seda huumoririkast raamatut lugenud ei ole või siis on sisu juba unustanud, sel tasuks see raamat suve lugemisvaramusse sisse lülitada.
 
Humoorikat suve algust!
62 Nr. 62. Mai 2016

Naljakuu on läbi ja käes on jälle hall argikuu, aga küll me ka sel ajal nalja saame, sest 1. aprillil 2016 sai Eesti Huumorimuuseum lõpuks endale ka juriidilise keha, millest on Pilkajas reportaaž ka olemas. Muuseumiga on meil muidugi suured plaanid. Maja kõrval asuvale platsile ehitame lennujaama, et kõige suuremad huumorisõbrad saaksid lausa kohale lennata, äärmisel juhul lange- või vihmavarjuga maanduda. Hakkame arendama põllumajandust, sest meid külastavaid rahvamasse on vaja varustada köögi-ja puuviljadega, kalamarjaga, šokolaadikompvekkidega. Hiljem saame Universumi keskuseks. Huumorimõte, mis on muutnud Purku küla maakera keskuseks, muutub rakendusteaduseks ja leiutab planeetidevahelise reisiühenduse viisid. Siis aga, kes teab, võib-olla aasta kaheksa pärast toimub Purkus maailma ajaloo esimene planeetidevaheline huumorikongress.

Me muidugi oleme optimistid, sest pessimistid kaua ja naljavaeselt ei ela, seni aga, kuni see kõik ellu viiakse, paneme Huumorimuuseumisse üles sildid, kes on muuseumi toetanud ja kes seda (veel) teinud ei ole. Pilkaja lugejatel on võimalus positiivses nimekirjas olla.
61 Nr. 61. Aprill 2016

Näädsa nüüd! Ongi Pilkaja saanud viieaastaseks. Polegi nii paha tulemus, kui arvestada, et ajakirjade vanuste arvestused on pea samasugused kui koduloomadel. Muidugi oleneb, milline koduloom teil kodus on. Kasside-koerade puhul oleks see 5 aastat praegu võrdne 36 aastaga, aga rottide puhul lausa 119 aastaga…

Kui nüüd Pilkaja vanust poliitikute koalitsioonidega võrrelda, siis oleks tulemus üsna ettearvamatu nagu seda on ka koalitsioonid. Muuseas, meie toimetusel on külas käinud mitmed poliitikud ja nad on olnud Pilkaja naljades üsna pettunud ning nagu ütles peaminister ise: "Isegi minu valimiseelsed lubadused olid palju naljakamad…"

Pilkaja võiks vabalt juba Guinnessi rekordite raamatusse kandideerida kui kõige kauem ilmunud Pilkaja Eestis. Säilitage siis oma huumorimeel ja jagage huumorit ka teistele, sest nagu on öeldud - huumor on lühim tee kahe inimese vahel.

Loe ka: Pilkaja - 5 aastat (Põgus kvantitatiivne analüüs)
60 Nr. 60. Märts 2016

Vaatamata riigi poliitikas ja majanduses valitsevale jäisele olukorrale läheneb ka kevad. Pilkaja tegijad ootavad nii kevadet kui ka kevadel kasside kombel sassi minevate poliitikute "geniaalseid" mõttesähvatusi. Näiteks võiks oodata, et tekib riigimaks nimega "lihtsalt niisama" või trahv "mis vahet teil on, mille eest?"

Pilkaja aga sai nüüd 60 numbrit vanaks ja aprillis tähistame oma viiendat sünnipäeva, seega hip-hip-hurraa! on samaaegselt olemas ja tulemas. Ja pidu toimub naljatades, mida jagame ka oma lugejatele.
59 Nr. 59. Veebruar 2016

Valitsuses on kriis - üks erakond tahab rahvaarvu suurendada, kaks teist erakonda jälle seadustada kooseluseadust ja nii nad mõmisevadki teineteise kallal, sellele lisandub veel pagulaste teema. Kui nüüd on soov sündivust suurendada, siis esmajärjekorras peaks riik lõpetama oma inimeste kallal selle tegemise, millega saavad paremini hakkama inimesed ise, sest minnes jälle poliitikute pakutud rahvaarvu suurendamise teed, siis suureneb sündivus juba mõne aasta pärast kaks korda ja populaarsemad laste nimed saavad olema Abdullah, Ibrahim ja Mohhamed.

Pilkaja aga aitab jälle naerda kõige üle, mis riigis ja mujal toimub.
58 Nr. 58. Jaanuar 2016

Kui vaadata, kuidas see aasta algas, siis tundub, et oleme seda aastat juba näinud, aga kindlasti tuleb veel midagi huvitavat, sest igasuguseid võõraid kombeid püütakse meile pidevalt kaela määrida. Näiteks detsembris ei julgenud valgeid jõule enam soovidagi, et kohe rassistiks ei tembeldataks.

Ega Pilkaja kõike oskagi ette ennustada, sest sellega tegelevad igasugu analüütikud ja horoskoobimeistrid, aga üks tähelepanek tuleks siinkohal teha - horoskoobis on kolm sarvekandjat: sõnn, jäär ja kaljukits. Seega puhtstatistiliselt peaks siis neljandik meestest olema sarvekandjad.

Värskest Pilkajast leiategi lõbusa horoskoobi, lisaks igas formaadis nalju, mis kas tuju rikuvad või siis enamjaolt selle ikka heaks teevad.

Head uut humoorikat aastat!
57 Nr. 57. Detsember 2015

Kallid Pilkaja lugejad!

Häid jõule! Soovime, et uuel aastal ei tunneks te muret, õnne, edu ja peamine – tervist! Kasutage seda soovi sõpradele õnnitluste saatmiseks ja vaadake, kas keegi tabab väikese ebakõla ära.

Aastalõpu Pilkaja on, nagu ikka, kodumaist huumorit ääreni täis ja kui te ei tea, mida kinkida jõuludeks, siis Pilkaja tellimus teeb kingisaaja tuju heaks terveks saabuvaks aastaks.

Humoorikat aastalõppu!
56 Nr. 56. November 2015

Novembri Pilkaja jätkab kuuma pagulaste teemat, annab sõbralikke soovitusi nende käitumistavade kohta ja soovitab, milliseid toite pakkuda meie kallitele külalistele. Menüüs on näiteks: aasiapärases sahvrimarinaadis sea sisefilee grillitud kapsaga, piimas küpsetatud seakaelakarbonaad, sealiha juustukoorikus ja hernetamp, peekonisse mässitud seafilee, kruubipuder sealiha ja kartuliga, sinepikattega seajalad, sealihapada suitsuvorsti ja pruunide ubadega, searibid rummimarinaadis, hernesupp seajalgadega, verivorstitäidisega lavašš.

Head isu ja palju nalja!
55 Nr. 55. Oktoober 2015

Mõned arvavad, et töö tegi ahvist inimese, aga tegelikult tegi ahvist inimese laiskus. Oli nii, et tööd armastav ahv ronis puu otsa banaane korjama, aga laisk ahv võttis kaika ja viskas sellega tööd armastava ahvi puu otsast koos banaanidega alla. Sõi kõhu banaane täis ja mõtles: küll on hea olla inimene!

Kes nüüd eelnevast lõigust leidis seose massilise immigratsioonilainega, siis tema  ridade vahelt lugemise oskus ei ole veel kadunud - seda läheb varsti vaja, kui tsensuur läheb meil karmimaks, sest araabia kevad on vaikselt muutunud euroopa sügiseks. Ja näiteks arutelu, kumb sündmus toimub enne, kas Süürias võidab demokraatia või Pariisis sharia seadus, keelatakse peavoolumeedias ära.

Pilkaja (veel) ei ole keelatud ja saate ka viinakuu numbrist lugeda, mida arvavad humoristid ja karikaturistid meie elust tsensuurivabalt.
54 Nr. 54. September 2015

Septembris osalevad paljud aktsioonis “Septembris ei joo!” Nojah, selliseid tegelasi riigile küll vaja ei ole. Nagu räägib hea sõber karikaturist Evestus, on sellised suisa kahjulikud - esiteks ei laeku neilt mingit aktsiisi ega käibemaksu (kehtib ka mittesuitsetajate kohta) ja teiseks elavad nad kaua ning siis peavad meie lapsed neid ülal pidama pensioni maksmisega. Olge pigem edasi riigitruud, jooge-suitsetage, võtke pagulased enda juurde kostile ja hakake araabia keelt õppima ning oodake talve, eks näis, kas meil lumememme lubatakse veel kokku veeretada või hakkavad veerema hoopis pead. Seniks aga naljatab Pilkaja kõigi teemade üle, kuni see on veel lubatud.
53 Nr. 53. August 2015


Teate, sihuke pettuse tunne on peal – kevadel keerati kella ette suveajale, aga lubatud suvi ei tulnud – kaks kalendris näidatud suvekuud on juba teist oodatud. Jääb vaid lootus, et august alt ehk ei vea. Samas tuleb meelde ütlus, et varem mulle meeldis suvi, aga kui ma aru sain, et kui on raha, siis on alati suvi, hakkasin armastama hoopis raha.

Aga riigis on huvitav, valitsus jätkab oma tegevust, et meie valge maailmapilt muutuks värvilisemaks. Selle juurde võiks panna pildi, kuidas eestlased massiliselt päevitavad end aina tumedamaks.

Kreekaga tundub olevat nii, et nad on vahetanud oma eepose Ilias hoopis Eesti Kalevipoja vastu, sest see algab sobivalt värsiga "Laena mulle kannelt, Vanemuine." Ja oma kangelaseepose Odüsseia on vahetanud hoopis muinasjutu "Ahjualune" vastu, kus suure kulbi liigutajale tuleb külla üks kahtlane vanamehenäss, kes palukest palub ja siis kogu katla tühjaks ahmab.

Lõbusat suve viimast kolmandikku, mida ei tohiks võtta kui ootamatult saabunud pühapäeva ehk kui tunnet, et saabumas on jälle argipäev.
52 Nr. 52. Juuli 2015

Viimasel ajal kõlab sõna "rassima" kuidagi veidralt. Et sina küll rassid ja näed vaeva, et tuleks armastus, aga siis tuleb üks rass (või isegi kaks) ja, pidamata vajalikuks rassida, hakkab kohe armastama. Muidugi hakkab rahvas pahandama valitsuse kallal, et mis see siis olgu – meie elame siin aastasadu ja vaata et isegi tuhandeid ning teie tahate nüüd valged ööd tumedaks muuta!

Pilkaja juulinumbris ongi päris palju juttu pagulasteemast, kuid seda loomulikult huumorivõtmes ning nii jutus kui ka pildis, lisaks ka muud teravad teemad, sest Pilkaja on ühtlasi ka AjaPilk.
51 Nr. 51. Juuni 2015

Lõbusat suve! Loodetavasti pole te väga ära külmunud, eriti kui arvestada seda, et kevad jäi 
nagu peaaegu vahele. Samamoodi nagu uue valitsuse populaarsus jäi vahele ja nad olid kohe ebapopulaarsed, eriti peaminister. Selle tema 2+ hinde vastu on muidugi ravi olemas, sest kui meenutada jaanuaris toimunud tulistamist prantsuse satiiriajakirja Charlie Hebdo toimetuses, peale mida selle ajakirja tiraaž ja populaarsus kasvas sadades kordades, siis… No järeldused tehke kõik ise, muidu saab Pilkaja veel süüdistuse üleskutseks terrorismile ja kes siis kõiki pilkama hakkab?

Pilkaja kutsub üles hoopis huumorit nautima ning kui te juhtute suvel Tallinna külastama, siis minge kohvikusse ja loomaaeda ning lisaks on veel kaks kohta, mida külastades ka naerda saab – need on Belgia karikaturistide näitus Rahvarinde Muuseumis Vabaduse platsil ja Pikri karikatuuride näitus Riigiarhiivis Maneeži tänaval.

Head naermist!
50 Nr. 50. Mai 2015

Hurraa ja elagu juubilar - Pilkaja sai viiekümneseks!

Kes oleks seda võinud arvata, sest mitmed ennustasid, et ega me aastatki vastu pea, aga võta näpust! Tänapäeval inimesed väga lugeda ei taha, aga huumorisõbrale on Pilkaja vajalik kirjavara, sest paljud naljad sobivadki olema pigem loetavad kui räägitavad, eriti veel karikatuurid. Lisaks veel see lugu, et huumor on sihuke peen asi, et rumal inimene sellest aru ei saagi, sest peab kaasa mõtlema, aga see oskus kipub paljudel inimestel kaduma. Õnneks veel huumorist arusaajaid arukaid inimesi leidub.

Õnnitlused kõigile Pilkaja sõpradele ja suured tänud meie kaasautoritele, kes oma huumorisoont vaka all ei hoia! Järgmiste juubeldusteni.
49 Nr. 49. Aprill 2015

Aprill. Sõltub muidugi sellest, kas räägime selle aasta neljandast kuust kui faktist või APRILL!!! kui teeme nalja. No mida Pilkaja muud oskabki, kui koos naljarahvaga teha nalja ja tuua see meie huumorimeelsete lugejateni.

Sel kuul teeme sihukest nalja, et lisaks Pilkaja aprillinumbrile tuleb välja veel Pilkaja 50A, mis ilmub enne Pilkaja 50-ndat juubelinumbrit ja selle saavad tasuta kõik Pilkaja tellijad. Kuidas see number mittetellijateni jõuab, on mittetellija mure, sest meie asi on see valmis teha ja kõik. Ja kui vaja, siis naerame omaette seda erinumbrit ja lugeja peab naeru järgi meid üles otsima. Arvate, et teeme aprillinalja? Kontrollige järele…

Muuseas, teadlased on kindlaks teinud, et iga suitsetatud sigaret lühendab elu 7 minutit, aga 5 minutit naeru pikendab elu 15 minutit. Nüüd on vaja kindlaks teha, kui palju vähendab pudel viina eluiga ja kui palju selle taastamiseks naerda on vaja? Lähtudes eelnevatest andmetest, võiksite välja arvutada, kui palju Pilkaja pikendab teie eluiga võrreldes teiste asjadega, mis lühendavad eluiga. Naljarohket aprilli!
48 Nr. 48. Märts 2015

Kohal on valimispohmell. Eks paljud jõid end täis valimistulemusi nähes ja aru saades, et ei pääsenud sedapuhku (enam) marjamaale, vaid tuleb jääda karjamaale. Teised jälle on rõõmupohmellis, sest neli järgnevat aastat on võimalus oma taskuid täita üsna riskivaba. Pilkaja rõõmustab kõigi Toompeale pääsenute üle, sest nemad on just need, keda saame nende tegude põhjal pilgata.

Kui muidu nimetatakse suurele pühale eelnevat päeva laupäevaks, siis teatrikuu oleks nagu naljakuu laupäev. Eks nad olegi sarnased, sest naljategijad teevad tihtipeale teatrit ja teatris saab tihtipeale nalja. Nautige siis rohkem teatrit ja vähem tsirkust, ehkki uued ja vanad klounid on Toompeal valmis järgmiseks hooajaks Pilkaja lugejatele meelelahutust tooma. Loomulikult meie huumori kõverpeegli abil. Aga märtsikuine Pilkaja on rõõmsalt kevadine ning pühendatud naistele ja teatrile.
47 Nr. 47. Veebruar 2015

Jaanuaris muutus huumorimaailm teistsuguseks. Huumorimaailm on meiega kõrvuti eksisteeriv paralleelmaailm, mille elanikud on nagu kõik teisedki inimesed, kuid nad näevad meie ühiskonda teistsugusena, läbi huumori ja satiiri kõverpeegli,  ja näitavad siis seda, mida nad näevad, ka teistele.

Veebruari Pilkaja on tavapärasest paksem, satiirilisem ja iroonilisem. Lisaks Prantsuse satiiriajakirja Charlie Hebdo toimetuses Pariisis toimunud terrorirünnakule, pühendame palju tähelepanu poliitikale ja poliitikutele, sest tulekul on Riigikogu valimised. Muuseas, terroristidel ja poliitikutel on teatud sarnasus – nad pelgavad või lausa kardavad satiiri, samas mõnitavad poliitikud oma konkurente ilma igasuguse vaimukuseta, mis näitab nende madalat arengutaset. Loomulikult on olemas meeldivad erandid ka poliitikas, aga kui te tahate neid massi seast välja valida, peate olema ka ise heas mõttes erand. Üldjuhul ongi huumorimeelsed inimesed teistest erinevad heas mõttes, sest nad on väga  intelligentsed, aga teatud porisemine on neile juba sisse kodeeritud, sest nad näevad silmakirjaliku maailma läbi. Meeleolukat lugemist!
46 Nr. 46. Jaanuar 2015

Näh, käes ta nüüd ongi. See uus. Aasta. Uus Pilkaja ka. Pilkaja eriti. Aastat ju käes ei hoia, aga Pilkajat saate käes hoida küll. Kui ostate või tellite. Siinkohal on rõõm tervitada kõiki uusi Pilkaja sõpru ja tellijaid, kes saavad nüüd osa meie kultuuri ühest osast – huumorikultuurist ja karikatuurikunstist. Ja ka meie vanad sõbrad olgu tervitatud – tänu teile oleme niikaua vastu pidanud.

Jaanuarinumbris heidame pilkeid alanud valimismaratoni pihta, seda nii pildis kui ka kirjas. Lisaks loomulikult ka muud elulised teemad, jutumullivõistlus ja ristsõna. Ja see kõik on loomulikult huumorivõtmes.

Head uut huumoririkast aastat!
45 Nr. 45. Detsember 2014

Saab jälle otsa! Ses mõttes, et läbi saab see aasta, mis on toonud paljudele rohket nalja ja naeru. Loodetavasti on teil kõigil juba luule- ja laulusalmid valmis seks puhuks, kui ootamatu või oodatud habemega külaline tuppa astub ja soovib teile kingi üle anda. Kui juhtumisi on kingiks valimisreklaam või –nänn nagu tikutoosid, preservatiivid või muu selline, siis pole etelda vaja, piisab vaid lubamisest, et järgmise nelja aasta jooksul õpid palju salme selgeks.

Kui te olete jälle mõtteis, mida huumorisõbrast sõbrale kinkida, siis vaadake Pilkajat tähelepanelikult ja küll te siit leiate häid kingiideid lausa mitu! Ehk võiks ka Pilkaja tellida uueks aastaks, sest parem värske naljaga ajakiri postkastis, kui habemega nali magamistoa kapis? Ja mis saakski olla parem, kui törts huumorit meie argipäeva, sest nali on terviseks ning tervist soovivad kõik Pilkaja tegijad meie lugejatele, et te ikka naerda jaksaksite.

Hüva jõulu, naljasõbrad!
44 Nr. 44. November 2014

November on nii hämar kuu, et väljas on pime nagu neegri tagumikus. Ka naljad on meil selles kuus hämarad. Kui aga pidevalt korrutada sõna hämar, siis muutub see sõna sama tobenaljakaks nagu oli kooseluseaduse promo. Siin olekski paras moment parodeerida üht rahvalaulu: "Ai tsihh ai tsahh ai tsahh ai antsud, me tolerantsud oleme..." Kui me selle ääretult kasvava tolerantsusega edasi läheme, siis varsti keelatakse ära kõik naljad, sest kõik solvuvad, ja siis levib see solvumise mood edasi teistele, kuni ei saagi kellegi üle nalja teha, või siis äärmisel juhul võib naljatleda vaid poliitikute üle, kuni ka need selle ära keelavad (ega nad praegugi nalja armasta).

Aga valitsus kinnitab, et "vaatamata kõigele oleme hakanud paremini elama!" Rahval on sellise valitsuse üle, mis paremini elab, alati hea meel, samas oleks veel parem, kui ka rahvas hakkaks paremini elama.

Novembri Pilkajas jagub pilkamist siiski veel paljude üle ja hämaral ajal on nalja valgustav kiirgus vaid tervistav.
43 Nr. 43. Oktoober 2014


Sügis. Nukralt koputavad aknale vihmapiisad. Tuul ulub justkui haavatud hunt. Ja taevas... taevas ise nutaks nagu väikene laps. Sellise ilmaga tahaks mähkida end sooja teki sisse ja olla unustuse hõlmas... Proovige kirjutada sellises stiilis seletuskiri tööle hilinemise kohta ja vaadake, milline on ülemuse reaktsioon.

Oktoobrikuu Pilkaja sisse on kirjutatud viinakuu naljakad lood ja pildid, nii et lõbusa tuju saavutamiseks pole mõnda aega viina vajagi.
42 Nr. 42. September 2014

Hüva puhkamise lõppu!

Eriti nendele, kel kool algas, sest suur osa septembrikuu Pilkajast on pühendatud kooliteemadele (üllatus-üllatus!), aga õnnitlemise jätame ära puhtalt sellepärast, et õnnitleda näiteks õpetajaid 1. septembri puhul on pea sama, kui hobust õnnitleda kevadkülvi alguse puhul.

Tegelikult saadame sedapuhku kõik huumorisõbrad seenele, aga kui olete suurte korvidega sealt tagasi tulnud, siis võite Pilkaja septembrinumbrist lugeda, kuidas soovitame (T)teretamisest loobuda, rahvusvahelisest skandaalist, mis viis Eesti ja Soome sõjajalale, augustis toimunud Eesti Huumoriliidu vastlapäevast ja narkosimulaatorina toimivast Lottemaast. Lisaks hulk muud pisemat ja suuremat nalja, karikatuuridest rääkimata, kuid neid pigem näidatavalt.

Värvi- ja naljarohket sügist!
41 Nr. 41. August 2014

Kena ja lõbusat suve lõppu!

Eks ole ju august just nagu pühapäevaõhtu? On puhkus ja mõnus on olla, aga kohe saab läbi. Sama ju suvegagi ning augusti viimastel päevadel hakkame kõik korraga arutlema, mis kõik jäi sel suvel vaid plaanideks. Ja siis lohutame ennast, et küll me järgmisel suvel ikka jõuame teha seda, mis tegemata jäi - näiteks sõita puhkama soojale maale.

See on muidugi väike iroonia, aga ilma pilkamata ei saa, sest tundub ju veider, et kuigi Eesti ilm on üsna heitlik, on meil siiski piisavalt soojust, kuid ikka leidub inimesi, kes eelistavad suvisel ajal minna kusagile lõuna poole. Tegelikult, mis siin väga pilgata, sest ikka leidub selliseid inimesi, kes talvel lähevad polaarjoone taha suusatama, veavad metsa puid ja võtavad Pariisi naise kaasa…

Aga nautigem veel kodumaist suve ja kodumaist huumorit, sest mõlemat on vähe, samas on neid väga vaja. Meie lugejatel soovitame koguda organism täis suviseid vitamiine, ülejäänud tervislike momentide eest, mida toob huumor (me ju teame, et nali on terviseks) hoolitseb juba Pilkaja.

Ikka head tuju kõigile!
40 Nr. 40. Juuli 2014

Oh laula ja hõiska, sest laulu aeg on käes!

Nii ütleb laulusalm ja polegi eriti põhjust mitte laulda, sest eestlane on tuntud laulurahvas. Ei möödu naljalt ühtegi pidu, kus laul üles ei võetaks. Seetõttu on ka Laulupidu meil nii oluline üritus, et sel ajal ei lenda isegi ükski lind suurest austusest Lauluväljaku kohal.

Laulupidu varjutab isegi jalgpalli MM-i, mis ometigi on osadele inimestele selline sündmus, et teibiga kleebitakse kõigil kodustel, kaasaarvatud koeral, kassil ja kuldkaladel, suu kinni, et need sunnikud ometigi ei segaks kuulamast ja vaatamast, kuidas kari mehi ühte palli taga ajab. Eks sport ole paljudel ajaröövel, aga terves kehas on terve vaim, kui terve aeg ei istuta vaid teleka ees.

Spordi ja nalja vahelisest seosest niipalju, et kui sa ikka röövlite küüsi langed, siis ei tasu neile anekdooti rääkida, vaid pigem on abiks kiire jooks. Kui jutt juba röövlitele läks, siis eks te mäletate lugu Ali-Babast ja neljakümnest röövlist? Vot Pilkaja ongi see Ali-Baba ja 40 numbrit ilmunud Pilkajat on parajad tegelased, mis on teilt röövinud ka hulga aega, mida te olete kulutanud Eesti ainsa huumoriajakirja lugemisele. Päriselt, päriselt – ilmunud on Pilkaja neljakümnes number ja ilma meie naljasõpradest lugejate abita poleks me selle numbrini jõudnud.

Aitümaki teile kõigile ja kena suve jätku!
39 Nr. 39. Juuni 2014

Hei hopsti ja valleraa!

Ega kogu huumor siis Pilkajas ole, nimelt avati Tallinna II rahvusvaheline karikatuurinäitus "Elavad tänavad", mille toimumist organiseeris Eesti Huumoriliit ja mis avati Tallinna XXXIII Vanalinnapäevade raames. Kas te olete kunagi mõelnud, milliseid pilte loovad karikatuurikunstnikud näiteks Austraalias või Hiinas või ehk Brasiilias? Või kuidas näevad elu tänavatel lähinaabritest karikaturistid Montenegrost, Poolast, Bulgaariast, Belgiast, Iisraelist või näiteks Ukrainast? Rääkimata siis juba Eesti karikaturistidest! Näitusele eelnevale võistlusele saabus töid 46-st riigist, kokku 152 autorilt ligi 600 tööd, geograafiliselt on haaratud Euroopa, Aasia, Põhja- ja Lõuna-Ameerika, Aafrika ja Austraalia, vaid pingviinid Antarktikast ei osalenud. Näituse eripäraks on see, et karikatuurid on sõnadeta ja (igapäevasest) poliitikast vabad. Näitus on Kiek in de Kökis avatud juuni keskpaigani, nii et kui tulete Tallinnasse loomaaeda ja kohvikusse, siis võiks lisaks üks sihtmärk olla ka see vahva näitus. Ja kui Huumoriliitu hästi moosida, siis võib see näitus ka teie kodukohta jõuda. Näitusekataloog on saadaval raamatupoodides.

Aga värskes Pilkajas saate tavapärast nalja nautida.

Kena ja humoorikat suve algust!
38 Nr. 38. Mai 2014

No nii!

Pilkaja on teadupärast ka AjaPilk, kui nüüd natuke tähelisi ümberpaigutusi teha, seega kõik, mida me siin ajakajastame, on kõverpilt toimuvast läbi huumoriprisma. Sedapuhku on Pilkajas kuum teema poksimine. Kui vanasõna ütleb, et tao rauda, kuni kuum hakkab, siis sama kehtib ka poksis, ehkki seal on tagumisobjektiks teine inimene. Lisaks poksile on ka muud huumoriteemad seinast seinani või õigemini kaanest kaaneni, kaasaarvatud ristsõna ja muud nuputamisasjad.

Aga kellel naljast puudu jääb, see tulgu Tallinna II rahvusvahelise karikatuurivõistluse avamisele 24. mail Kiek in de Köki, kus pilapildid on poliitikavabad ja teemaks on "Elavad tänavad".

Olge rõõmsad!
37 Nr. 37. Aprill 2014

Tere, hea huumorisõber!

Luba end õnnitleda rahvusvahelise naljakuu puhul. Ja naljakuus, üllatus-üllatus!, on Pilkaja värske number jälle nalja täis, nii lühikest kui ka pikka, nii luulelist kui ka proosalist, nii kirjas kui pildis. Ja kel on soovi naljategemistes kaasa lüüa, võivad lahendada ristsõna või nuputada jutumullile humoorikaid tekste. Ehk saata ka muud omaloomingut Pilkajale?

Pilkaja on nüüdseks ilmunud kolm aastat ja läheb edasi oma neljanda aastakäiguga ning aitab kaasa Eesti (huumori)kultuuri arendamisele, olles ühtlasi ainulaadseks naljaajakirjaks, mis on kõikide Eesti naljainimeste enda oma. Nende oma siis, kes end ilmutavad Pilkaja lehtedel.

Pilkaja toimetus lubab oma lugejatel sedapuhku nalja teha kogu aprillikuu jooksul, kuna nalja võib nagunii teha ka 30. aprillil, lisaks esimesele aprillile, miks siis mitte kogu kuud ära kasutada?

Head nalja ja ikka head tuju!
36 Nr. 36. Märts 2014

Kevad on üldiselt tore aastaaeg, eriti kui see algab juba jaanuarist pihta. Suusatajatele ja munitsipaalpoliitikutele see muidugi ei meeldi, esimestele lumepuuduse tõttu, teistele aga seetõttu, et teed hakkavad lagunema. Muuseas, kui kellelegi tuleb see üllatusena, siis teed lagunevad ka väljaspool Tallinna, sest muidu ajakirjandust jälgides on vahel mulje, et mujal on teed igavesed. Samas saab üks meie partei soojast ilmast vaid rõõmu tunda, sest loosung "kodukulud alla" kõlab päris usutavalt, kui vaadata küttearveid.

Pilkaja märtsinumber toob meie lugejateni valiku eesti huumorist, mis, nagu alati, koosneb nii fantaasiast kui toob ka esile pärleid päriselust; pilte on kah nii siit kui sealt ning veidi suurem tähelepanu on sedapuhku naistel ja teatril. Kuidas need on omavahel seotud, saab teada värskest Pilkajast. Või ehk ei saa?

Uurige järele ja olge ikka rõõmsad!
35 Nr. 35. Veebruar 2014

Veebruar on lühike kuu, seega pikka juhtkirja pole mõtet kirjutada. Aga ära peab märkima, et kuna enamikule meie inimestest seostub veebruar Vabariigi aastapäeva ja (sõbra)valentinipäevaga, lisaks sel aastal ka olümpiaga, siis oleme püüdnud toimetuses nendest olulistest sündmustest ühe komplutti kokku seada. Ehk siis spordisõbrad vast leiavad veidi aega olümpia kõrvalt ka nalja nautida, sama valuga ka pingviinid oma paraadi eel ja armastuse nautijad oma kallimate kõrvalt. Pilkaja toob eestimaist huumorit igatahes kõigini.

Kena talve jätku ja ikka head tuju!
34 Nr. 34. Jaanuar 2014

Head uut jaanuari!

Eks peab ju soovidega ettevaatlik olema, muidu mõni Pilkaja lugeja tuleb veel toimetusse ja ütleb, et tema sai Pilkaja kätte peale 6. jaanuari, ning nõuab uue aasta soovide eest pudelit. Nagu neid pühade ajal veel vähe tühjaks oleks joodud…

Pilkaja igatahes alustab uut aastat vanade asjade meenutustega. Ja vait kõik need, kel tuleb meelde vanasõna vana asja meelde tuletamise kohta! Tuletage meelde parem teist vanasõna, seda, mis ütleb, et kes vana nalja ei mäleta, see elab tulevikuta. Kui juba pikemat aega kaunistasid Pilkaja tagakaasi Evestuse tõlgendused eesti vanasõnadest, siis sel aastal tuletame tagakaantel meelde vanameister Gori piltarvamusi nn. kodanlisest korrast, mis nii sageli on väga sarnane tänapäevaga.

Aga nagu ikka on uues Pilkajas nalja kaanest kaaneni, seinast seinani ja naermisest pilkamiseni ning hää tuju on kindlustatud.

Head pidustustest taastumist Pilkaja abil!
33 Nr. 33. Detsember 2013

Lõbusat aasta lõppu!

Ja miks ta ei peakski lõbus olema, kui huumorivallas läks meil möödunud aasta päris kenasti. Sai taasloodud Eesti Huumoriliit, toimus rahvusvaheline karikatuurinäitus "Linlane naerab", millega Eesti huumor sai taas maailmakaardile ja meiega sõbrutsevad nii mitmedki rahvusvahelised huumoriga seotud organisatsioonid. Rääkimata sellest, et Pilkajale saadetakse nüüd kaastöid mujalt maailmast ja meil on rubriik "Külakosti" nagu omal ajal oli ka Pikris. Lisaks toimusid mitmed Eesti karikaturistide näitused erinevates Eesti kohtades, seega Huumoriliidu missioon, mis näeb ette säilitada ja elavdada eesti huumorit, töötab.

Teatud uhkusetooniga võib veel öelda, et Pilkaja andis välja kaks esimest Raamatukogu-nimelist raamatut, lisaks veel paar naljaraamatut. Neid raamatuid võiks ju meie lugejad omandada või siis hoopis tellida Pilkaja, mis teeks tuju terveks järgmiseks aastaks heaks.

Detsembri Pilkaja aga on pühendatud suuremalt jaolt jõuludele, seega kui teil ei ole Jõuluvanale luuletust lugeda või laulu laulda, siis sobib selle asemel ka mõni hea nali, mida võite ära kasutada. Aga valige hoolikalt, sest mõne nalja eest võite ka vitsa saada ;)

Pilkamiseni!
32 Nr. 32. November 2013

Humoorikat sügist!

Valimised on läbi ja loodetavasti ei ole te sellise tujuga, et kui valimistulemused ei läinud nii, nagu oli soov, siis kohe hakkate kodukohast ära kolima. Me mures selle pärast, et Pilkaja tellimiskohad tuleb siis ümber vaadata ja meil oleks sellega maru palju tööd.

Aga läks nende valimistega nagu läks, igatahes kino ja tsirkust sai, nagu vanasti öeldi, rohkem kui rubla eest. Nüüd oleks küll paslik öelda, et rohkem kui euro eest, sest kui nüüd varsti kokku lüüakse, palju see palagan maksma läks, siis ohkab kogu see Eestimaa rahvas kogu südamest nii, et tuuleenergiat jätkub päris mitme tuuliku tööshoidmiseks tormivaiksel ööl või siis lööb see rändlindude lõunamaamarsruudi vildakile. Ohkab ka Pilkaja toimetus, sest kui sellest rahahulgast kasvõi üks protsent läheks Eesti huumorikultuuri toetuseks, siis ei saaks poliitikud nii palju rahva üle irvitada, sest osa irvitusest tuleks neile endile vastu vahtimist tagasi.

Pole siiski halba heata, sest peale tumedat ja vihmast novembrit tuleb, vaatamata kõigi poliitikute lubadustele (a la tõuseb päike mereveest, aitäh parteile selle eest!), siiski detsember ja siis otsustab juba üks vana, kes ja mida sel aastal väärt oli. Seni aga vaadake, kas mardi- ja kadrisandid saavad ikka kõrvitsatest jagu või hakkavad hoopis Hallo Viina jooma.

Ehk nagu ikka, aitab ka novembri Pilkaja kaamosest üle saamiseks huumori abil kaasa ning hoidke ka ise head tuju ülal!
31 Nr. 31. Oktoober 2013

Tere valimiste aega!

Tuntud laulusalm küsib, et kes see kõnnib kõrta mööda, astub aia ääri mööda; kinnitab seinale loosungeid - siniseid, kollaseid, punaseid? Ühtlasi määratletakse ära, et ta pole mitte iial pika vihaga: kui uksest välja lendab, aknast tuleb ta, ja kui ka sedapuhku midagi ei saa, on varsti jällegi su ukse taga ta. Laulusalm ka vastab, et see mees on vali-mind-mees, mõni nainegi on vali-mind-mees, sest hea on vali-mind-mees. Sellise loo tegi Beep Shop Boys juba päris ammu, aga ikka on seda tore kuulata, sest midagi ei ole muutunud – kui valimisreklaami ei tohi üles riputada, siis leitakse muud moodused endast teavitamiseks. Küll teevad ulakust poisikesed, kes mängivad pisikopteritega või siis käiakse Lasnamäel ukselt uksele pakkumas, kas kodanikud maja ette kuuski ei soovi. Et silma paista, ei peeta imelikuks isegi neeger valmisnimekirja võtta või kuulutada, et samasooliste abielud on head, ehkki jääb arusaamatuks, kuidas see käib kokku põhiseaduses sätestatuga, et peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade… 

Pilkaja uus oktoobrikuu number on pühendatud valimistele – nii pildis, luules kui ka proosas - ja nöögitud saavad kõik. 

Pilkaja – Eesti ainus huumorikuultuuriajakiri!
30 Nr. 30. September 2013

Tere uut Pilkajat!

"Kõik-kõik on uus septembrikuus, on aabits uus, on ranits uus..." ütleb laulusalm, aga ainult omavalitsus ei ole veel uus, sest valimised on alles oktoobris ja kui jõuame nii kaugele, siis teevad pilkajad viinakuu Pilkaja espetsiaalväljaande valimiste teemal. Omamoodi huvitav kokkusattumus on see, et just viinakuus on valimised, sest tihtipeale tehakse valimistel selliseid valikuid, et imestad, kuidas küll kained inimesed nii otsustavad…

Õnneks on praegu veel kena septembrikuu ning loodetavasti võetakse enne suuremat poriloopimist üles kartul, seened ja sada muud sahvrisse paigutatavat toitainet, mida saab kasutada hirmutatava maailmalõpu ajal (no mida muud need valimised need on, ainult hirmutamine, kui lugeda muid meediaväljaandeid ja plakateid). Nalja igatahes hakkab saama, olgugi, et tihtipeale tunduvad mõned valimislubadused päris halenaljakad.

Pilkaja toob aga nagu ikka kodumaist huumorit nautimiseks meie intelligentsematele huumorisõpradele, sedapuhku oleme küll pühendanud end enamjaolt kooliteemadele, kuid mitte ainult.

Ajakiri Pilkaja on Eesti huumorikultuuri häälekandja, ostes või tellides Pilkaja, toetad Eesti huumorit!
29 Nr. 29. August 2013

Kena suve viimast kolmandikku!

Eks ta ole veider, kui ühte lausesse saab panna sisse nii toreda kui ka nukra, sest tore on, et suvi veel jätkub, aga nukker see, et suvi hakkab ju otsa saama.

Loodetavasti olete end ilusasti neegriks päevitanud selle suvega, sest käivad ringi sellised jutud, et Eestis otsitakse Euroopa Liidu käsundite kohaselt varjupaika Aafrika pagulastele ja neile oleks ju solvav, kui nad järsku peaks valgetega koos elutsema hakkama. Iseenesest poleks meil midagi mõne üksiku tegelase vastu lõunamandrilt, aga karta on, et neid võidakse siia saata lausa hordidena ja meie kultuurruumile ei mõjuks see sugugi hästi. Hakka veel uusi sõnu välja mõtlema, kuidas neid nii nimetada, et nad pahandama ei hakkaks, nagu afreeger või mida muud taolist. 

Igatahes Pilkaja poolt pakume välja, et neid siia enne ei lubataks, kui nende huumorimeel on üle kontrollitud. Näiteks Moskvas elab üks huvitav neeger Sambiast, nimega Luminda, kes on küll hea huumorimeelega. Näiteks üks tema nali kõlab nii: „Kui ma lähen baari ja palun baarmenilt oma tavalist, siis ulatab ta mulle banaani.“ Kui inimesed oskavad enda üle naerda, siis on nendega kõik korras.

Lõbusat suve jätku!
28 Nr. 28. Juuli 2013

Küsitlus ajalehes: kas te osalete küsitlustel? Vastusevariandid: ei või jah. Kuidas vastad sina?

Kui sa ei oska selle peale kosta ei A ega B, siis pole midagi lahti, sest enamikust ajalehtedest/kirjadest ei olegi midagi tarka oodata. Aga see-eest tegeleb Eesti ainus huumoriajakiri Pilkaja just targutamiste ja igasugu tobeduste väljanaermisega ning loomulikult sisaldab ka muidu muhedat huumorit, mida toovad meie lugejateni Eesti tublimad humoristid ja karikaturistid. Lisaks hakkame alates sellest numbrist avaldama ka kaugema kandi inimeste karikatuure rubriigis „Külakosti.“

Muuseas, ärksamad inimesed jõudsid peale Jaanipäeva sellise mõtteni, et peaks esmaspäevad kuulutama puhkepäevadeks, siis jõuab rahvas rohkem… puhata. Lisaks jääksid ära sinised esmaspäevad, millega kaasnevad muuhulgas jääknähtudega autosõidud. Või kui tuletada meelde „Kevadet”, et kui tervet ei jõua, tee pool, ehk siis vähemalt esmaspäeva esimene pool võiks jääda vabaks. Teeks iga päev tunnikese rohkem tööd, produktiivselt kusjuures, rahvas on rahul ja viie rikkaima sekka jõudmine oleks täitsa reaalne, sest õnnelik inimene töötab paremini. Ja ärge irvitage midagi, varsti on jälle valimised ning te ei kujuta isegi veel ette, kui toredaid lubadusi teile lubatakse - seega võiks sellise ideega isegi valimised võita. Kui mõni partei võtab selle kasutusele, siis paluks eraldada suurem summa Pilkaja toetuseks.

Seniks head suve jätku ja ikka head tuju!
27 Nr. 27. Juuni 2013

Eesti ja maasikad, Soome ja tolmuimeja… Millega teile seostuvad need sõnad? Kui te leiate seoseid rohkem, kui üks, siis Pilkaja on ajakiri, mis sobib teie mõtlemisvõimelise huumorimeelega.

Kui sajab vihma ja on külm, siis on talv, aga kui sajab vihma ja on mitte nii väga külm, siis on suvi. Aga Pilkaja meeskond on ikka rõõmsas meeleolus, sest nagu räägib laulusalmgi, siis: „pioneer ei karda hunti, annab talle vastu lonti, aga karu kartma peab, seda igaüks meist teab“, seda me teeme ka ilmaga, ehk anname ilmale vastu tema lonti naljaga. Siinkohal loodame, et ükski ekstreemloomakaitsja ei võta ilmal londi olemasolu tõsiselt, muidu varsti tekivad meile veel ilmakaitsjad…

Igatahes ilmast sõltumata on inimesel kombeks naerda ja Pilkaja Eesti ainsa huumoriajakirjana seda võimalust ka pakub. Sedapuhku saab pikemalt lugeda Eurovisioonist, kus osalisteks on tuntud poliitikud, Eesti Huumoriliidu I rahvusvahelise karikatuurivõistluse „Linlane naerab“ tulemustest, jätkame konkursile „Minuga juhtus üks naljakas lugu…“ laekunud tööde avaldamist ja loomulikult on esindatud kõverpeeglilised lühinaljad, luuletused, karikatuurid ja koomiksid.

Head suve algust ja ikka head tuju!
26 Nr. 26. Mai 2013

Ahoi, rahvas!

Nüüd oleme lisaks naljarahvale ka kosmoserahvas. Ehkki täpselt ei ole teada, mitu naljatera või –tilka läks kosmosesse koos Eesti esimese satelliidiga, on Pilkaja koos Kosmosemuttidega kõvad fännid ning ihu ja hingega asja juures.

Kui nüüd jutt juba ihu peale läks, siis värske Pilkajaga läheme suurele suvele vastu ning paluks mitte irvitada sõna „suvi“ üle, sest ega iga suvi näe välja nagu varakevad või hilissügis – olge ikka positiivsed. Muuseas, värske Pilkaja toob ilusama suve kohalemeelitamiseks meie lugejateni täitsa ihupaljalt ühe tuntud Euroopa naispoliitiku pildi – ehkki too on nüüd juba kah „mutt“, aga kunagi… Täpsema info saamiseks on vaja aga Pilkaja omandada kas siis poest või putkast.

Lisaks muule tavapärasele lühi-, pikk- ja piltnaljadele, saavad Pilkaja lugejad teada, mida huvitavat toimus Eesti huumorivallas naljakuul, millised karikatuurikonkursid on jõudnud humoorika lõpuni ja samuti on lugemiseks välja pandud „Kaitsepolitsei käsiraamat algajale kahtlustajale.“

Head nalja ja ikka head tuju!
25 Nr. 25. Aprill 2013

Aee, naljasõbrad!

Pilkajal igatahes algab nüüd kolmas aastakäik koos väikese juubeliga – nimelt on käesolev number juba kahekümne viies.

Hugo Hiibus kirjutab oma raamatus "Piibu ja pliiatsiga", et inimesed jagunevad kolme gruppi. Üks osa ei naera. Tunnistab ausalt – ei saa aru ega armasta ka nalja. Teine osa itsitab kogu aeg. Need olla debiilikud? Kolmas osa naerab vaid põhjusega, hea nalja peale. Neile nalja tehaksegi.

Naermine on ehe, sest alati saad küsida, kas said naljast aru? Muuseas, nõuka-ajal, kui elu oli tõsine ja raske, siis taheti ja nauditi vabal ajal huumorit, aga nüüd, kui rahva üle irvitatakse pidevalt, siis loetakse hoopis tõsisemat ajakirjandust, selline veider paradoks…

Igatahes on Eesti ainsa huumoriajakirja värske number intelligentsele huumorisõbrale ilmunud ja toob meie lugejateni puhast kodumaist huumorit sõnas, värsis ja pildis, nagu ikka. Naera, sest sinu naer toetab Eesti huumorikultuuri!

Head naljakuud ja ikka head tuju!
24 Nr. 24. Märts 2013

Aee, inimesed!

Käes on selline harv kuu, kus kohtuvad naised ja munad, ses mõttes, et ühes kuus on koos naistepäev ja munadepüha, aga pikemalt võttes võiks märtsi nimetada paastulihavõttenaistepäevalinnukevadurbehangehelmesulakuuks, kui nüüd kõik ühte patta panna, mismoodi märtsi on nimetatud. Lisaks veel on märtsikuu ka teatrikuu, emakeelepäeva kuu, raamatukuu ja üldse üks selline kuu, kus oma emakeelele ja rahvuskultuurile rohkem tähelepanu pööratakse. Soovitab Pilkajagi koos oma tegijatega pöörata rohkem tähelepanu kultuurile, mille osa ka huumor on.

Aga värske Pilkaja toob meie lugejateni nagu ikka kodumaist huumorit kirjas ja pildis, kus leiab kajastamist meie igapäevane elu huumori kõverpeeglis, sest Pilkaja on ühtlasi ka AjaPilk. Selles numbris on rohkem kui tavaliselt juttu ja pilti naistest meile omases huumorivõtmes, aga nalja saab siiski seinast seinani kõigil teemadel meie oma kodumaistelt autoritelt.

Rõõmsat lugemist ja ikka head tuju!
23 Nr. 23. Veebruar 2013

Aee, rahvas!

Terve jaanuarikuu on tallinlased nautinud tasuta ühistransporti. Ei saa humoristidki sellest üle ega ümber, seega kajastab veebruari Pilkaja päris palju tasuta ühistranspordiga seotud teemat. Näiteks loos „Tasuta“ on ühte ülevabariigiliselt tasuta bussi sattunud ühekorraga Savisaar, Ansip, Ilves, Stalnuhhin, Aaviksoo, Bõstrov ja Toom, kes teevad tasuta reisi Tartust läbi Narva Tallinnasse. Kuidas poliitikutel reis sellises koosseisus õnnestub, saab lugeda värskest Pilkajast.

Veebruari Pilkajas on pööratud tähelepanu ka valentinipäevale, see päev saab kajastatud paljude karikatuuride, anekdootide ja lühinaljadega. Mis seos on aga omavahel tasuta ühistranspordil ja sõpradepäeval, see jääb lugeja otsustada. Aga nalja on nagu alati ka muudel teemadel, sest Pilkaja on Eesti huumorikultuuri oma häälekandja ja on suunatud intelligentsemale huumorisõbrale. Eestlus on kord juba seotud eesti keele ja kultuuriga, sest kui ei ole keelt ja kultuuri, siis ei ole enam ka meie rahvast.

Kultuuriga on seotud ka Eesti Kirjandusmuuseumiga koostöös tehtud tõestisündinud naljalugude kogumise võistlus "Minuga juhtus üks naljakas lugu", mis nüüd on läbi. Teeme kokkuvõtted ja siis anname rahvale ka tulemustest teada, lugude avaldamisega aga oleme juba alustanud ja jätkame sellega edaspidigi.

Nii et: rõõmsat lugemist ja ikka head tuju!

P.S. Kes viitsib pikemalt lugeda, siis neile on üks tore uudis ka teatada: nimelt toimusid 26. jaanuaril 2013 Eesti naljasõprade suvepäevad. Kohalviibinud isikute hulgas olid näiteks teenekad veterankarikaturistid Hugo Hiibus ja Eduard Tüür,  multikakoera Lotte isa Heikki Ernits, humoristid/karikaturistid Raimo Aas, Erki Evestus, Heiki Maiberg, Viljar Ansko, Teet Lindma ja lisaks palju teisigi, kes tegutsevad huumori vallas. Meeleolukal üritusel, mis ei möödunud mitte tõsiselt, võeti vastu siiski tõsine otsus, et tuleb taasluua Eesti Huumoriliit, mille eesmärgiks on Eesti huumori elushoidmine, sealhulgas Eesti Huumorimuuseumi ja Eesti Huumori Entsüklopeedia arendamine. Alustame Huumoriliidu põhikirja ettevalmistamisega ja liiduga liituda soovijad on teretulnud liituma, kõik huumorisõbrad andku oma soovist teada Pilkaja kontaktandmetel ja naljakuus peaksime saama juba Eesti Huumoriliitu ametlikult esitleda. Eesti huumor on osa meie kultuurist ja see on väärt jäädvustamist.
22 Nr. 22. Jaanuar 2013

Tervist!

Ses mõttes, et tervist teile, kuna külm on! Aga kellelgi on suvi... Pilkajale meeldis varem ka suvi, aga kui Pilkaja sai teada, et suvi võib olla alati, kui on raha, siis hakkas talle meeldima hoopis raha. Meeldimisest on muidugi vähe, sest viimasel ajal, kui küsitakse: kuidas läheb, siis tahaks ütelda, et läheb hästi, aga sisse tuleb halvasti! Ja seegi, mis on, muutub aina väiksemaks. Külmas kahaneb üldse kõik, mehed teavad seda eriti...

Mis aga ei kahane, see on Pilkaja, mis alustab uut aastat uue numbriga ja sama mahuga, kus on nagu ikka palju autoreid ja kus neid juba on, sinna tuleb juurde. Kes teevad lihtsalt nalja, kes iroonitsevad, kellele on satiir armas ja on neidki, kes oskavad huumori luulevärssi sättida, karikaturistidest rääkimata – igatahes Eesti ainsas huumoriajakirjas nalja saab ja see on puhas omamaine nali.

Üllatajana on Pilkaja jaanuarinumbris külas KAPO aastaväljaande vastutav toimetaja, kes räägib meie lugejatele, mida uut on nende väljaandes oodata sellel aastal. Saame teada, miks nad jagavad Oriflame’i näidiseid, tutvume uue rubriigi „Ootan sind“ kangelanna Anna Maria Galojaniga artiklis „KAPO ei ole MUPO – meie eest juba kaugele ei põgene!“ ja peamurdmiseks antakse kriminaalidele uus omapärane Sudoku, mille lahendajad saavad teada numbri, mitmeks aastaks nad istuma lähevad. Lisaks kuulutavat väljaanne välja fotokonkursi „Lõbus koputus,“ samuti saate teada, mis tingimustel saate endale KAPO püsikliendikaardi ning mitu kleepsu on sinna vaja omapärase auhinna saamiseks.

Head uut lõbusat lugemist!
21 Nr. 21. Detsember 2012

Hüva lõpu algust!

Nagu kõneldakse, siis iga lõpp pidavat olema millegi uue algus. Lõpp lahe siis! Lõppude lõpuks pidavat ka järjekordselt maailmalõpp tulema, aga paistab, et väga seda lõppu ei usuta, ehkki riigieelarve vastuvõtmisega on püütud venitada, et mis sa ikka seda vastu võtad, kui lõpp on (L)ligi...

Aga meie ei esitle teile mitte maailmalõpu Pilkajat, vaid aastalõpu oma, sest me kajastame hulluseid, mitte ei võta neist osa. Muuseas: astroloogide teatel on saabuv uus aasta suurepärane praktiliselt kõigile sodiaagimärkidele. Võimalikud probleemid võivad tabada neid inimesi, kes ei kasuta astroloogide teenuseid, seetõttu on ka värskes Pilkajas kirjas huumorihoroskoop, mida muidugi ei tasu tõsiselt võtta.

Detsembri Pilkajas on nagu ikka huumorit seinast seinani; rohkem, kui tavaliselt, oleme pööranud tähelepanu Jõuluvanale, sest Jaanipäeval on seda vana haruharva näha. Esindatud on loomulikult kõik tuttavad rubriigid, mida Pilkaja püsilugejad juba teavad, aga uued lugejad saavad jälle avastada.

Pilkaja igatahes kavatseb väljakuulutatud maailmalõpu järel tuua kodumaist huumorit oma lugejateni ka edaspidi ja ühtlasi plaanime tähistada järgmise aasta detsembris maailmalõpu esimest aastapäeva, seega ärge unustage kasutamast võimalust ja tellige Pilkaja soodushinnaga (käib kampaania!) endale koju.

Head vana lõpetamist ja uut head tuju!
20 Nr. 20. November 2012

Saa nüüd aru, mis ilm on, kas on septoober või oktvember, meie kliimas ei saagi ju enam täpselt aru, mis värk selle ilmaga on, aga novembrikuu Pilkaja on valmis saanud ja müüki paisatud.

Värske Pilkaja toob meie lugejate ette, nagu alati, värsket nalja Eesti oma humoristide/karikaturistide poolt – seda ei tee mitte ükski teine ajakiri Eestis. Kes teab, ehk on uus Luts või Kivirähk sirgumas just Pilkaja autorite hulgast? Igatahes on novembri Pilkajas nalja nagu alati seinast seinani ja laest põrandani, naljast puudust ei tule. Kui milleski muus ei saa enam kindel olla, siis Pilkajas kindlasti.

Tuletame veel meelde, et Pilkajas on välja kuulutatud koos Eesti Kirjandusmuuseumiga tõestisündinud naljalugude kogumise võistlus „Minuga juhtus üks naljakas lugu“. Tuulutage oma ajukääre ja tuletage meelde, mida naljakat on teie elus juhtunud, saate sellega talletada oma vahvad lood ka tulevaste põlvede jaoks ja parimad lood avaldatakse ka Pilkajas.

Rohket sära silmadesse, siis saab pimedal ajal hakkama ja ikka head tuju!
19 Nr. 19. Oktoober 2012

Kured läinud, kurjad ilmad käes? Viimased laisad kured lähevad, nii nagu kaanepildil on näha. Kohal on hämar aeg ning poliitikud ajavad häma ja hirmutavad. Nende kolme H vastu aitab aga neljas H, nimelt huumor ja seda Pilkaja meie lugejateni ka toob, abiks rohkearvuline naljameeste/naiste armee.

Pilkaja saab mõningase uhkusega teatada, et käesolev number on meil juba üheksateistkümnes, mistõttu võime nentida, et Pilkaja on taasiseseisvumisajal kõige kauem ilmunud huumoriajakiri, aga me ei jää mitte loorberitel puhkama, vaid jätkame hoogsalt. Oktoobri Pilkajas on nagu ikka lühikest ja pikka ning vana ja noort nalja, koomiksit ja karikatuuri, proosat ja luulet ning loomulikult on see kõik sobivalt naljavõtmes.

Oktoobrikuu Pilkajas kuulutame koos Eesti Kirjandusmuuseumiga välja tõestisündinud naljalugude kogumise võistluse „Minuga juhtus üks naljakas lugu“, lähemalt saate sellest lugeda Pilkaja 24-ndalt leheküljelt. Seega, tuulutage oma ajukääre ja tuletage meelde, mida naljakat on teie elus juhtunud. Saate sellega talletada oma vahvad lood ka tulevaste põlvede jaoks ja parimad lood avaldatakse ka Pilkajas.

Seniks aga ikka head tuju kõigile!
18 Nr. 18. September 2012

September on teadupärast koolikuu, seetõttu on värskes Pilkajas rohkem kui tavaliselt pööratud tähelepanu koolitemaatikale.

Septembrit on rahvakalendris nimetatud ka kaalukuuks, sest vanal ajal kaaluti septembris saadud saaki. Praegu saaks sellele anda veel tähenduse, et kaalutakse ära ka koolilapsed, et palju nad suvel maal vanaema-vanaisa juures on raskemaks söödetud. Ka Pilkaja on kaalunud oma naljasaaki ning edastab kaalukamad naljalood ja -pildid oma lugejateni. Rõõm on teatada, et selles numbris on meie autorite arv suurem kui kunagi varem – tervelt 45! Ja teemade valik on kirju nagu sügisene mets.

Septembri Pilkajas on nagu ikka lühikest ja pikka ning vana ja noort nalja, koomiksit ja karikatuuri, proosat ja luulet ning loomulikult on see kõik sobivalt naljavõtmes. Uudse asjana alustab Pilkaja ühe naljateemalise magistritöö avaldamist, see läheb kokku ajakirja missiooniga hoida elus Eesti huumorikultuur.

Pilkaja on Eesti ainus huumoriajakiri ja mõeldud eranditult vaid huumorisõpradele. Rumalust ja tigedust on meie igapäeva elus piisavalt, tehke enda tuju parem heaks!
17 Nr. 17. August 2012

August tuli välja august, aga uus Pilkaja number tuli välja trükikojast ja on nüüd müügil. Augustinumber toob lugejateni, nagu ikka, terve plejaadi Eesti huumori parimatest tänapäeva tegijatest ja nende loomingust.

Karikatuurimeistritest on kohal Hugo Hiibus, Marko Pikkat, Tarmo Vaarmets, Priit Koppel, Erki Evestus, Karl Aas, Eduard Tüür, Aldo Roomere, Raimo Aas, Edgar Salm, Raivo Ots, Merlyn Kotljar, keyser, Priit Määltsemees ja Sirje Simmer. Neile lisanduvad koomiksimeistrid Sven Pärn, Heiki Waher, Indrek Silver Einberg, Tevo Kikkul ja Madis Ots oma Pesakonnaga.

Lühinaljadest on esindatud Raimo Aas oma mõtisklustega, Tarmo Vaarmets kuulutuste ja kulutustega, Anne Kahro mõistete varamuga ning Andrus Tamm püüab lihtsalt kuidagi lühidalt hakkama saada. Värsirütmi taovad Margo Vaino, Antu Ott, Signe Sääs, Sirje Simmer, Jüri Tamtik, Rein Aunistu, Maria Antons-Valner ehk MetsaMari ning Mell Pikk oma musta huumoriga sõnas ja pildis. Pikemalt on jutuvestjateks Margus Lepa oma tulevikumälestustega, Valdeko Kalamees õnneliku mehe monoloogiga, Silver Alev pettub automaatvastajas ning räägib Headusest ja Pahest, aga muinasjutu hundist ja kolmest pätist edastab Markus Saksatamm.

Sellele kõigele lisandub pikemat ja lühemat poliitilist kriitikat, vana ja noort nalja, raamatu ja näidendi tutvustus, jutumull ja uued „tarbekaubad“ ehk siis nalja seinast seinani või siis kaanest kaaneni.

Head tuju Pilkajalt!
16 Nr. 16. Juuli 2012

Alguses oli nali. Ja Pilkaja vaim hõljus selle kohal ja Pikker oli tema prohvet. Aga tegelikult on lugu nii, et Pilkaja juulikuu number on väljas ja on saadaval kah.

Lühinaljana on kohal Raimo Aas oma nitševoodega, näiteks: Elada tuleb Eestis nagu surnukuuris - võtta kõike külmalt! Lühidalt viitsib värskes numbris spordikokkuvõtteid teha Tarmo Vaarmets tavapärases naljavõtmes ja ta teab, et pärast matši vilistas kohtunik kõige peale. Anne Kahro toob lagedale kahrismid nagu ööseks jäägu ikka ööseks. Luulelise nalja eest hoolitsevad Margo Vaino, Antu Ott ja Signe Sääs.

Pikemast naljast on lugemiseks Silver Alevi humoreskid „Suitsuandur“ ja „Sekspomm“, Eesti Käkkikeerajate Liidult saab teada, et neil on oma õue-ennustaja Igrek Manguv, aga mis too teeb, on kirjas juba värskes numbris. Margus Lepa tutvustab rahvusromantilises loos, kuidas keppi teha ja kepist kui meie rahvuslikust rikkusest läbi ajaloo, muuhulgas ka seda, kuidas kepimaterjal ette valmistada. Muinasjutunurgas tuleb lagedale midagi uut Pöial-Liisi kohta, aga poliitika poolelt saame teada imelisest reinkarnatsioonist Narvas, kus uue kuju on omandanud vanadele aborigeenidele tuttav seltsimees Tsäbovõitra ning Eyris Tamres väidab, et poliitikas on „Peatähtis mitte vahele jääda“.

Huumoriajaloost saab lugeda nõukogude ajal ärakeelatud lavastusest „Kilplased“, kust avaldame ka katkendeid, lisaks on ajaloo rubriigis juttu 50 aasta vanusest ajalehe „Edasi“ huumori- ja satiirinurga „Herilane“ sektsioonist. Kui siia lisada, et Pilkaja juulinumbris tutvustame fotokonkursi „Linna parim nali“ võitjaid, põimikut telesaadetest, Vana Baskini teatri uut suveetendust, Viljar Ansko ja Eesti Riigiarhiivi karikatuurinäituseid ning ühte uut huumoriraamatut, siis sisu on tihe. Sisu kaunistavad aga omakorda suur hulk karikatuure ja koomikseid Marko Pikkatilt, Eduard Tüürilt, Sven Pärnalt, Hugo Hiibuselt, Priit Koppelilt, Raivo Otsalt, Edgar Salmilt, Raimo ja Karl Aasalt, Riho Tammekannult, Heiki Waherilt, Linda Maasikaselt, Aldo Roomerelt, Merlyn Kotljarilt, Sirje Simmerilt, Indrek Silver Einbergilt ja loomulikult Erki Evestuselt.

Head naermist ja ikka head tuju!

Soovib Pilkaja
15 Nr. 15. Juuni 2012

Jaanikuu Pilkaja pöörab nagu ikka tähelepanu kärsalistele, nii neile, kes poliitikuametit peavad kui ka neile, kes vardasse lähevad. Saladokumentidest selgub, et KAPO peamine partner on TÜrgi RAtsapolitsei. Tutvume Kilplala külaga, kust leiame sarnasusi tänapäeva poliitikute tegemistega, möödunud õppeaasta võtab kokku Yaana Tattikas, miks jalakäijatele teed ei peaks andma, on ära toodud liiklusspetsialisti analüüsis ning Viro Suomalainen on kirjutanud õudusloo eestlasest, kes ütleb: no vot! Margus Lepa ei salli ropendamist oma loos Perse, tuntud intermeediumite kirjutaja Silver Alev on kohal kahe lookesega, Eyris Tamres edastab lühinäidendi „Peatähtis on püsida võimu juures!“ ning Gori karikatuurid 20-30-ndatest meenutavad hämmastavalt tänapäeva poliitilist olukorda. 

Lühinaljadest on esindatud Tarmo Vaarmets oma kriminaalsete ütlustega, Raimo Aas nitševoodega, Andrus Tamm meie elu lahtiseletustega, Anne Kahro leiunurgast leitud sõnadega ningMargo Vaino muidu lühidate ütlustega.

Nalju on luulerütmi seadnud Antu Ott, Margus Lepa, Jüri Tamtik ja Signe Sääs. Lahedad karikatuurid ja koomiksid on valmis joonistanud Erki Evestus, Sven Pärn, Merlyn Kotljar, Maria Betlem, Edgar Salm, Raivo Ots, Raimo Aas, Tevo Kikkul, Priit Koppel, Mell Pikk, Heiki Waher, Marko Pikkat, Priit Pärnoja, Jaanus Sakkis, Eduard Tüür, Karl Aas, Aldo Roomere, Musthaldjas ja Indrek Silver Einberg. Pilkajast juba tuntud koomiksitegijatele on lisandunud tuhandete poolt armastatud Pesakonna tegelased hunt ja jänes, kellele on elu andnud Madis Ots.

Tutvustame ka Jüri Toomepuu raamatut „Naer on terviseks! Lõbusaid lugusid Eesti käkkikeerajatest“. Lisaks esitleme Huumorikoolis uusi tarbekaupade prototüüpe ning ootame tekste uude jutumulli. Nagu ikka on kohal vana ja noor nali, viimase puhul saame näha Koolinoorte karikatuurivõistluse „Mida naerad koolijüts?” parimaid konkursitöid reisimise teemadel.

Head nalja ja ikka head tuju kõigile!
14 Nr. 14. Mai 2012


Maikuu Pilkaja läheb edasi ikka Pilkaja nime all, sest enamus on nii otsustanud ja meie kuulame rahvast. Lohutuseks neile, kes Pikrit ootasid – meie loeme, et Pikker on Pilkaja vanaisa.

Uues numbris on juttu naljakuu huumorisündmustest, mis leidsid aset erinevates Eestimaa kohtades, muuhulgas tuleb juttu ka Eesti Huumoripartei asutamisest.

Lühinalju esitavad Tarmo Vaarmets, Raimo Aas, Kaido Üpraus ja Margo Vaino. Värsistatud nali on kohal Antu Otti ja Jüri Tamtiki sulest. Pikemat nalja tuleb Eesti Käkkikeerajate Liidult, kes teavad lahendust maksude korjamise parendamisel, Valdeko Kalamehelt tuleb Lapsevanema monoloog hariduse teemadel, Margus Lepa väidab, et ei ole eilane, Silver Alevilt saame teada kulpliikurist ja perearsti juures käimisest, aga Andrus Tamm hakkas elektrijälgijaks.

Rohkete karikatuuridega rõõmustavad meid sedapuhku Edgar Salm, Timo Kokkila, Miroslav Bozhkov, Hiie Ivanova, Erki Evestus, Sven Pärn, Marko Pikkat, Priit Koppel, Andrus Peegel, Raimo Aas, Eduard Tüür, Raivo Ots, Tevo Kikkul, Priit Pärnoja ja Tarmo Vaarmets, lisaks veel koomiksitega Merlyn Kotljar, Indrek Silver Einberg, Heiki Waher, Sven Pärn ja Madis Ots oma Pesakonnaga. Nagu ikka on esindatud ka vana ja noor nali.

Head nalja nautimist ja ikka head tuju kõigile!
13 Nr. 13. Aprill 2012

Pilkaja aprillinumber, millega alustame Eesti ainsa tegutseva huumoriajakirja teist aastakäiku, on kujult muutunud, kuid sisuks on ikka kõik huumoriga seonduv.

Värskest numbrist leiame naljakaid uudiseid rubriigis Uhhuudised. Eesti Käkikeerajate Liit on tuvastanud, et peaminister on android. Jaan Tatika tütar Jaanika Tatikas nõuab sookvoote omal kombel. Margus Lepa soovib sel korral olla näitleja, Silver Alev astub taas Eesti huumorimaastikule kahe laheda looga. Nõmme Raadio gurmaaniminutid toovad lauale teosuppi, juudiprae ja kapsamoosi. Tutvustame Suurt Karikatuuri Entsüklopeediat. Majanduskülgedel tehakse selgeks, kuidas Zaporožets maksab tänapäeval vaid seitse eurot ja 3 senti. Kuidas aitasid erinevad poliitilised jõud 1. aprillil selja valgeks teinud inimesi, on samuti ajakirja sees, lisaks palju erinevat lühinalja nii luule, kuulutuste, faktide, mängude, sõnaseletuste ja kuulutustena. Nagu ikka on esindatud vana ja noor nali ning sisu teevad kirevamaks karikatuurid ja koomiksid.

Ikka head tuju kõigile!
12 Nr. 12. Märts 2012

Märtsikuu Pilkaja teemades on rõhk naistel ja teatril, seda kõike loomulikult naljavõtmes, sest märts on teatrikuu ja ka naistepäev on märtsis. Mehelikkust lisab üks Pilkaja loojatest, Erki Evestus, kelle karikatuurides ja maalides on suur roll ka naistel. Pikemalt on juttu Vana Baskini teatrist ja tutvustame nende etendusi. Margus Lepa soovib sel korral olla lusikas, poliitluulet on loonud Aldo Roomere ja Otto Kareda, kolonel Hansult tulevad morbiidsed lood käsikäes Mell Pikka karikeeritud musta huumori luulega. Lisaks on veel raamatu tutvustust, pikemat ja lühemat ning vana ja noort nalja, karikatuure ja koomikseid.

Tähelepanuks veel, et Pilkaja on juba aasta aega meie lugejateni toonud nalja, mis on ehe ja hea.
11 Nr. 11. Veebruar 2012

Küünlakuu Pilkaja persooniks on paljude väikeste ja suurte lemmik Lotte üks loojatest, Heiki Ernits, kes räägib Lottest ja tema isast, jahikoer Ramsesest, Edgar Valterist ja Pikrist, oma suurest skandaalist ja muust huvitavast.

Kelle marineeris ja sõi ära Uganda tudeng Leopold Gile Soomes aastal 1965, sellest kirjutab Soome humorist Veikko Huovinen. Saame teada Palamusel läbiviidud Oskar Lutsu 125. juubelisünnipäeva tähistamisest ja tutvustame Edgar Valteri karikatuurikogumikku.

Poliitikud saavad oma koosa proosas, värsirütmis ja pildis, oma arvamusi esitavad Eesti Käkikeerajate Liit, Margus Lepa, Silver Alev, Antu Ott, Ott Kareda, Hilja Lainela ja Aap Inger. Lisaks pikemat ja lühemat huumorit, karikatuure ja koomikseid, autoriteks Erki Evestus, Kristiina Kotkas, Raimo ja Karl Aas, Edgar Salm, Mell Pikk, Sven Pärn, Heiki Waher, Margo Vaino ja Ave Nahkur. Traditsiooniliselt on kõrvuti vana ja noor nali. Ka lugejad saavad oma sõna sekka öelda.

Head lugemist ja ikka head tuju!
10 Nr. 10. Jaanuar 2012

Jaanuarikuu Pilkaja on nostalgia erinumber - kaheksal leheküljel Pikri karikatuure aastatest 1962, 1972, 1982 ja 1992. Selle kuu persooniks on Seaküla Simson. Lõpu leiab Tõnn Sarve järjejutt "Eesti elu iseärasused" ning on tagasi Mell Pika rubriik "Must Huumor".

Ei puudu ka koomiks ning poliitikarubriik, omal kohal taas vana ja noor nali ja loomulikult veel huumorit, satiiri nii sõnas kui pildis erinevatel teemadel, erinevatelt eesti autoritelt.
09 Nr. 9. Detsember 2011

Detsembrikuu Pilkaja persooniks on (koomiksi)kunstnik Heiki Waher. Lõbusate inimeste reisijuht viib lugeja rahvusvahelisse huumoripealinna Gabrovosse, kus tutvustame kohalike elanike kokkuhoiupoliitikat. Mell Pikk pakub välja valiku luuletusi Jõuluvanale pugemiseks, kellele aga luuletus pähe ei hakka, võib proovida selgeks saada mõne eesti naeruvanasõnadest, mis on kokku kogutud Tartu naeruklubi poolt. Jätkuvad koomiksid "Meie aed", "Kantpead" ja "Meie küla eided". Saame teada, millise muinasjututegelase panid võimud trellide taha ja sotsiaalministeeriumi kampaaniat "Erinevus rikastab" tutvustab nekrofiil Kennaadi Sügavhaud. Kes tahab olla idioot ja kuidas teha kerge vaevaga valitsusremonti, lisaks muudki poliitilist, seda leiate värske Pilkaja lehekülgedelt. Samuti rõõmustame naljasõpru valikuga Pilkaja Huumorikooli fotokonkursi parematest töödest ning palju muudki vahvat teeb tuju heaks!

Naerame enda ja ühiskonna tervemaks!
08 Nr. 8. November 2011

Novembrikuu Pilkaja persooniks on humorist ja lühikese jutu mees Jüri Paet. Veel leiab Tõnn Sarve järjeloo "Eesti elu iseärasused" esimese osa, poliitilist satiiri, vana nalja, noort nalja, EVAIN-i perearengu aruande ja veel värsket huumorit nii sõnas kui pildis erinevatelt eesti autoritelt!
07 Nr. 7. Oktoober 2011

Oktoobrikuu Pilkajast leiab persooniloo humoristist ja karikaturistist Heiki Raudlast, luulenurga, rubriigis Nemadki kirjutab Viljar Ansko Ivan Käbina nimelise naljalehe väljaandjast Rein Riitsalust, kes samuti elukutselt arst oli, soolisest võrdõiguslikkusest pajatab juba tuttav (tundmatu) autor Jaan J. J. J. Tatticas. Ja loomulikult ei puudu Pilkaja tavapärased teemad poliitikast horoskoobini, karikatuurist anekdoodini.
06 Nr. 6. September 2011

Septembrikuu Pilkajast leiab persooniloo Edmund Valtmani nimelise karikatuurivõistluse korraldajast Teet Lindmast, neli lehekülge kirjutisi-joonistusi hariduse teemadel ja uue rubriigi Värsked Viisid, kus muusikakriitik Tatsu Kleep arvustab äsjailmunud Eesti muusikat. Eriliseks persooniks on kunstnik Elo Liiv. Ja loomulikult ei puudu Pilkaja tavapärased rubriigid poliitikast horoskoobini, karikatuurist luuleni.
05 Nr. 5. August 2011

Augustikuu "Pilkajast" leiab Hugo Hiibuse persooniloo, eriline inimene on Hiiumaa hambahaldjaks nimetatud Valdur Jänes. Kirjutavad Urmas Kaju ja Andrus Tamm. Taas on esindatud ka rubriik "nemadki", milles Viljar Ansko kirjutab Ants Laikmaa karikaturistiteest. Nagu ikka on omal kohal ka tuttavad rubriigid must huumor, koomiks, vana nali ja noor nali, horoskoop ning kaebused ja ettepanekud. Ja loomulikult leiab ka nupunurga, huumorikooli ja ristsõna, eestimaist karikatuuri ja muudki.
04 Nr. 4. Juuli 2011

Juulikuu "Pilkajast" leiab Paul Kunmani persooniloo, Jennu Jäo hoolitsevaid nõuandeid tervise teemadel. "Eesti moodi" rubriigis kirjutavad Tõnn Sarv ja Andres Raid. Juulikuu eriline persoon on Saaremaa Picassoks nimetatud maalikunstnik Ants Vares. Nagu ikka on omal kohal ka tuttavad rubriigid must huumor, koomiksid, vana nali ja noor nali, horoskoop ning ka poliitilise satiiri lehekülg. Ja loomulikult leiab ka nupunurga, huumorikooli ja ristsõna, eestimaist karikatuuri ja muudki.
03 Nr. 3. Juuni 2011

Juunikuus ilmunud "Pilkajast" leiab Urmas Nemvaltsi persooniloo, lugeda saab veel Eduard Bronhöhe karikaturistiküljest rubriigis "Nemadki..", Tõnn Sarve nõuandeid ja jumalvallatut luulet Albert Petersoni sulest. Juunikuu eriline persoon on vanakraami koguja Hindrek Kukk. Nagu ikka on omal kohal ka tuttavad rubriigid must huumor, järjekoomiksid, vana nali ja noor nali, horoskoop ning ka poliitilise satiiri lehekülg. Ja loomulikult leiab ka nupunurga, huumorikooli ja ristsõna.
02 Nr. 2. Mai 2011

Maikuus ilmunud "Pilkajast" leiab Eduard Tüüri persooniloo, kirjutab Jüri aus, nõu annavad Tõnn Sarv ja Jennu Jäo. Maikuu eriline persoon on väravakunstnik Voldemar Välja. Peale juba tuttavate rubriikide (must huumor, järjekoomiksid, vana nali ja noor nali, horoskoop) on ka uus poliitilise satiiri lehekülg. Ja loomulikult on omal kohal ka nupunurk, huumorikool ja ristsõna.
01 Nr. 1. Aprill 2011

Aprillikuus ilmunud “Pilkaja” esinumbris kirjutab Viljar Ansko artikli kummarduseks karikatuurikunstile, Tõnn Sarv pajatab tutvumisest ja kauplemisest Eesti moodi, Eduard Tüür räägib kogelemise vajadusest Peterburis ja Wimberg kirjeldab tulnukate käiku Tallinnasse. On veel musta huumori, vana ja noore nalja, huumorikooli ning kaebuste ja ettepanekute rubriik. Ajakirjast leiame ka veidi teistsuguse horoskoobi, ristsõna ja lisaks karikatuure tuntud ja mitte nii väga tuntud autoritelt.

PDF